Terasa, místo pro život

Stojan na slunečník - jak vybrat správný

Proč potřebujete správný stojan pro zahradní slunečník

Vybrat správný stojan pro Váš slunečník na zahradu je velice důležité. Vyhnete se tak nepříjemným a možná i nebezpečným situacím. Nevhodný stojan na slunečník totiž může způsobit nestabilitu slunečníku a to je logicky velice nebezpečné. Při sebemenším větru se pak Váš zahradní slunečník poroučí k zemi. V nejlepším případě přijdete o slunečník a případně o několik květináčů nebo talíře na stole. Horší případ je pokud slunečník spadne na člověka, dítě nebo si v silném větru i se stojanem dělá po zahradě co chce.

Jak se tedy vyhnete nebezpečným situacím, které vyplývají z výběru nevhodné zátěže pro zahradní slunečník?

Nechte si poradit

Dbejte na pokyny výrobce nebo dodavatele. Pokud Vám obchodník nedokáže doporučit vhodnou zátěž na slunečník, tj. neumí Vám říci jaké je minimální zatížení pro Váš slunečník, hledejte jinde. Nejspíš neví, co prodává.

Minimimální zatížení - stačí Vám ?

Doporučené zatížení pro slunečník bývá vždy minimální zatížení - znamená to, že pokud víte, že kupujete slunečník, který bude stát v závětří a nebude trpět poryvy větru, je doporučené zatížení pravděpodobně dostačující. Jiná situace nastává, pokud víte, že je Vaše zahrada nebo terasa vystavena častějším a silnějším náporům větru. Vždy se poraďte s dodavatelem a řiďte se jeho doporučením. Pokud si chcete být naprosto jistí, kupte si raději alespoň 1,5 násobek minimální záteže. Zvláště u velkých slunečníků (nad 3m průměru) je volba vhodného stojanu více než důležitá. Platí, že těžším stojanem nic nezkazíte. Naopak už to ovšem tak není.

Jen na zátěži nezáleží

Věděli jste, že nezáleží pouze na kilogramech, kterými zatížíte Váš zahradní slunečník? Je to tak - pokud máte slunečník s větším průměrem, dbejte i na to, aby stojanový základna měla potřebné parametry. Vysoká zátěž koncentrovaná na malé ploše Vám u velkého slunečníku není příliš platná. Opět platí - nechte si poradit a pokud to Váš prodejce nepovažuje za důležité nebo ani neví, rychle pryč. Jde přece nejen o pohodu na zahradě ale i o Vaše bezpečí.

Je vzhled důležitý?

To jak vypadá Váš stojan na slunečník je zvláště důležité pokud je stojan vidět. Pokud jsme se rozhodli investovat několik tisíc korun do krásného a funkčního slunečníku, na stojanu nešetřete. Na trhu je veliký výběr zvláště žulových stojanů na slunečníky, které se budou vyjímat na každé terase. K dispozici je dnes celá řada vkusných stojanů, s barevnými kryty a dokonce i s ratanovým vyplétáním. Na stojan se totiž budete dívat téměř stejně často jako na slunečník. nešetřete na něm. pokud je Váš stojan schovaný pod stolem nebo za sedací soupravou, kam nikdo nedohlédne, můžete zvolit stojan s méně vysokou estetickou hodnotou (např.kvalitní plastový stojan plněný betonem).


Proč je stojan tak drahý?

Zdá se Vám cena za stojan na slunečník nepřiměřená ceně slunečníku? Bohužel se to tak někdy může jevit, ale uvědomte si, že stojan bývají velice těžké a tím pádem náročné na přepravu. Než se k Vám stojan dostane, musí překonat velkou vzdálenost. A přeprava velké zátěže s sebou nese i zátěž finanční.

Typy stojanů

Jaké stojany jsou k dispozici a jaký zvolíte Vy?
  • Betonové stojany - beton bez náznaku barvy nebo obarvený beton, někdy tyto stojany mívají pryžové těsnění kolem obvodu a obvykle mají vespodu malé podložky, aby místo pod stojanem dobře větralo. Většinou nejsou příliš pěkné. Tyč pro ukotvení má utahovací šrouby, které mohou poškodit tyč slunečníku.
  • Mobilní stojany na slunečníky - unikátní patentované řešení německé značky LiRo. Chcete vědět více? Přečtěte si článek Mobilní stojany LiRo.
  • Žulové stojany - lesklé bloky žuly broušené dohladka nebo hrubě tesané žulové desky pro přirozenější vzhled jsou k dispozici v několika kilogramových třídách. Vypadají skvěle!
  • Plastové stojany plněné betonem - plastový výlisek plněný betonem. Evropští výrobci vyrábí tyto stojany z kvalitních plastů, tyto stojany mívají většinou několik barev a na terase nebo zahradě se za ně nemusíte stydět. Utahování bývá formou mechanismu, který se stahuje kolem tyče slunečníku utahováním, takže nepoškozuje slunečník.
  • Plastové stojany plnitelné vodou - nedoporučujeme. Bývají levné, ale levně se také chovají. V létě se na sluníčku zahřívají, měknou a hroutí se, voda v nich plesniví.
  • Plastové stojany plnitelné pískem - rozumné řešení pro menší zátěže.
  • Ploché ocelové stojany, které jsou díky použitému materiálu poměrně tenké, mají širokou základnu a velice atraktivní design. V portfoliu je má například německá značka Weisshauepl.

Vybíráme stojan - další zásady

1. Platí, že stojan by měl mít podložky nebo nožičky, aby byla mezi zemí a spodní stranou stojanu vytvořena mezera pro dobrou ventilaci. Nechcete přeci po sezóně najít pod Vaším stojanem plíseň!

2. Kupte si kvalitní produkt, který vydrží nápory počasí a nerozteče se Vám na prvním slunci - platí zejména u plastových stojanů.

3. Ujistěte se, že je stojan vhodný pro Vás slunečník nejen z hlediska kilogramové zátěže, ale průměr tyče Vaše slunečníku mu také odpovídá! U popisu stojanu tento parametr musí být vždy uveden.

4. Ideálně hledejte takový stojan, který přemíštítě vlastními silami a nemusíte čekat na souseda nebo kamaráda - stojany mívají kolečka nebo alespoň úchyty, které Vám usnadní manipulaci.

5. Respektujte vždy doporučení výrobce/ prodejce - nikdy si stojany nevyrábějte doma, nezadávejte výrobu domácím kutilům ani nekupujte neznačkové zboží od náhodného prodejce. Při nevhodném použití slunečníku - a to platí i pro případ nevhodného nebo nekvalitního zatížení, riskujete poškození slunečníku i vlastní zranění v případě pádu slunečníku.