Terasa, místo pro život

Kvalitní teak

I laik u teakového nábytku může rozeznat dobrou kvalitu od špatné. Následující seznam je pro užitečný pro ty z Vás, kteří stále váhají:

 

Na první pohled

Teakové dřevo dobré kvality má ve své přirozené podobě zlatohnědou barvu. Má také pravidelnou a rovnou kresbu dřeva. Dřevo nižší kvality je světlejší a má barevné přechody se světlými a tmavšími místy (v takovém případě mnoho výrobců nebo prodejců svůj nábytek musí  před prodejem ošetřit – buď olejem nebo jinými přípravky – zakryje tak nežádoucí rozdíly v zabarvení dřeva) nebo je jednoduše kompletně spíše světlé až do bíla. Kvalitnější dřevo tak snadno rozeznáte na první pohled.

Na dotek je kvalitní teakové dřevo pevné, hladké, tvrdé a vláčné (to způsobuje vysoký obsah přírodních olejů).

Dřevo by nemělo mít suky, uzly nebo tmavé plochy a žilkování! Suky prozradí mladé dřevo.

"Dřevo" nejnižší kvality pochází z okrajové části kmene, jedná se o tzv. bělové dřevo (sap wood), což je světlá část mezi jádrovým dřevem stromu a kůrou, někdy můžete u nábytku vidět téměř bílá a měkká místa. Toto dřevo se nesmí pro výrobu nábytku používat. Takové dřevo nemá kvality opravdového teakového dřeva, je měkké a náchylné k napadení škůdci.

Certifikát, obaly a popisy, informace o výrobci

Ujistěte se, že je nábytek dodáván s certifikátem kvality, dále alespoň stručným popisem o původu a návodem jak o nábytek pečovat.

Dřevo nekvalitní je ve většině případů bez jakéhokoliv certifikátu. Ujistěte se, že Váš nábytek ho mít bude. Je to nejen zodpovědné vůči životnímu prostředí, ale bude Vám sloužit i jako důkaz o tom, co jste za své peníze vlastně dostali. Dále by Vám dodavatel také měl umět zodpovědět případné dotazy o kvalitě zpracování a informace o výrobci. Neměli byste se spokojit s pouhým konstatováním o zemi původu a mlhavými, nic neříkajícími informacemi o „nejlepším“ výrobci. Máte právo vědět, že dostáváte produkt z řádné a legální výroby.

Odmítněte zahradní nábytek pocházející z domácích dílen

Nábytek pocházející z malých dílen a domácí výroby může být problematický. Pochází z ní velká část zahradního nábytku importovaného do ČR. Na začátku výroby nábytku je vždy sušení dřeva, které je z hlediska dalšího zpracování nábytku, následně i převozu a používání v našich klimatických podmínkách, velmi důležité. Jednotliví řemeslníci a rodinné dílny si často nemohou kvalitní vysušení dřeva před jeho zpracováním (znamená to pro ně neúnosnou investici). Pokud  není dřevo kvalitně vysušeno hrozí, že bude „pracovat“ ještě na Vaší zahradě. To co vypadá krásně a stabilně v konstantním podnebí jaké je na Jávě nemusí vypadat stejně i v středoevropském mírném pásmu, kde jsou obvyklé velké změny teploty a vlhkosti vzduchu.

V řádných, organizovaných továrnách pracují vyškolení zaměstnanci. V malých soukromých dílnách běžně pracují mnohdy i děti a zaměstnanci nepoužívají ochranné pomůcky. Pracovníci jsou často bez řádné smlouvy a pojištění.

Problematická může být i kontrola kvality. Větší firmy a továrny na nábytek mají k dispozici moderní technologie a strojní zařízení na výrobu nábytku splňující mezinárodní standardy kvality. V moderním organizovaném provozu bude nábytek zpracováván pomocí strojů, což zlepšuje přesnost opracování a tedy kvalitu. Na první pohled na obrázku rozdíl nepoznáte, při používání to ale pocítíte, pokud na Vás vyšel právě takový hůře slepený či obroušený kousek.

Kvalitní zpracování a komponenty

Dobří výrobci používají pouze vysoce kvalitní spojovací materiály jako profesionální lepidla, nerezové nebo kvalitní mosazné šrouby.
Co je důležité je samozřejmě zpracování – nekvalitně zpracovaný teakový nábytek nepoznáte na první pohled – při domácí a neorganizované výrobě jsou díly spojovány ručně nebo jednoduchými technikami, neexistuje jednotnost, nejsou nastaveny žádné parametry kvality pro výrobu. Vy to poznáte, až když se Vám při opakovaném zatížení nábytek poškodí a až tehdy uvidíte, že spojovací kolíky jsou příliš krátké a slabé. V mnoha případech jsou použita po lepidla pochybné kvality, která jsou mnohem levnější než ta profesionální. Šrouby a kování mohou být vyrobeny z nekvalitních slitin, které májí vysoký obsah nečistot a rychle korodují.

Vysoce kvalitní teakový nábytek není nějak dál ošetřen. Je jednoduše několikrát zbroušený a ručně vyleštěný. Nekvalitní teak se běžně ošetřuje různými přípravky pro sjednocení barevnosti a odstranění nežádoucí bílé barvy, která prozrazuje nižší kvalitu dřeva.

 

Že jste byli podvedeni, se dozvíte až po několika měsících od zakoupení nábytku - když déšť chemikálie ze dřeva vymyje, navíc mohou hrozit nežádoucí reakce alergické reakce při používání nábytku.

Podobně je to i s olejováním. Kvalitní teak je sám o sobě dostatečně chráněný vlastním obsahem přirozeně se vyskytujících olejů, že nepropustí ani škůdce, ani vodu a není tedy třeba ho nijak chránit. Ne nadarmo se dodnes používá jako materiál pro stavbu lodí. Olejování plní jen vizuální funkci – pokud je dřevo vystaveno povětrnostním vlivům, získává typickou stříbrně šedou patinu.

Manipulace s kvalitou

Kvalitně opracovaný teakový dřevěný nábytek v přírodním stavu zpracovaný z dobrého dřeva (bez aplikace oleje a jakýchkoliv laků a impregnací) je lesklý, hladký, se zlatavou barvou a přirozenou kresbou dřeva. Dřevu horší kvality – z mladých teakový stromů, kdy dřevo nemělo čas plně dozrát, nebo pochází z vnější části stromu, kde je nejmladší –chybí tato pravidelná kresba a samozřejmě i přirozená teplá barva. Je třeba upozornit především na to, že méně kvalitní dřevo má nižší obsah přirozeného oleje a tím i menší odolnost vůči škůdcům a počasí.

Je běžná praxe, že mnozí výrobci kvality „upravují“. Je mnoho způsobů, jak světlé dřevo a nepravidelnou kresbu, což jsou dva primární znaky nekvalitního teaku, zakrýt. Děje se to buď aplikací speciálních chemických přípravků, které mohou pozdějším používání vyvolávat alergické reakce  a samozřejmě se postupně vymývají. Druhou variantou je aplikace oleje (tato praxe se bohužel spotřebitelům dokonce prezentuje jako výhoda). Olej dřevu sice dodá tmavší barvu, ale hned na začátku mu také zabrání „dýchat“, v případě, že bylo na nábytek použito špatně vysušené mladší dřevo může olej způsobí, že dřevo bude vodu zadržovat a dřevo se může poškodit. Na olej se navíc i navazují nečistoty a dřevo postupnou aplikací oleje tmavne.

Ošetřování dřeva olejem

Doporučujeme dřevo pouze čistit a aplikovat na něj prostředky na vodní, ne olejové, bázi!

Obecně platí, že teakový nábytek se nedoporučuje ošetřovat první 3-4 měsíce po jeho výstupu z výroby. Dřevo tak může tzv.„dozrát“ a všechny povrchové části se uzavřou. Je třeba zopakovat, že pokud budete příliš intenzivně olejovat, dřevu vlastně zabráníte „dýchat“. Nemůže totiž vodu, která do něj pronikne, odvést zase ven, a hrozí, že se poškodí. Je dále třeba zdůraznit, že kvalitní teakové dřevo má dostatečný obsah přírodních olejů a tak olejování vůbec nepotřebuje.

Olej se dříve doporučoval používat hlavně pro zachování původního zabarvení, protože teak vlivem slunečního záření a povětrnostních vlivů stejně jako ostatní dřeva získává stříbrný nádech. (Jedná se o přirozenou vlastnost dřeva a nijak tím není ovlivněna jeho kvalita. Dnes jsou k dostání mnohem zajímavější produkty na vodní bázi, které čistí a chrání původní barvu dřeva. (Více v článku Péče o nábytek). Olejováním tedy nijak teakovému dřevu nepomáháte – spíše naopak. Uvědomte si, že pokud teakové dřevo je natolik kvalitní, že vydrží desítky let na palubě lodí, vydrží tedy spolehlivě i na Vaší zahradě!

Kategorie kvality teakového dřeva

Na mnoha místech a webových stránkách nejenom v České Republice zabývajících se prodejem teakového nábytku najdete informace o rozdělení kvalit teakového dřeva na kvalitu A, B a C.

Toto rozdělení se skutečně neformálně používalo a to v rámci Indonésie před asi 10-15 lety. V té době se totiž ještě v zemi pro komerční využití dalo najít dostatek skutečně starých teakových stromů, tj. 50-70 a více let. Tyto velice cenné stromy byly masivně a nekontrolovatelně těženy ještě v 80tých letech a byly téměř vykáceny. (Dnes je indonéská vláda velice opatrná a striktně dohlíží na využívání a regeneraci svého přírodního bohatství prostřednictvím státní společnosti Perhutani). Kvalitou A tehdy bývalo označováno dřevo z opravdu starých stromů- cca od 50 let a více.

Pro ilustraci: věk stromů, ze kterých se vyrábí nábytek dnes (pokud se jedná o nejlepší dnes široce dostupnou kvalitu teaku) je nejvýše 40 let. (Kácí se však i stromy staré asi 10 let.)

Dnes se mezi výrobci reálněji hovoří spíše o kvalitě vývozní jako té standardní. V druhé řadě o kvalitě, kterou bychom označili za „stále dostačující“ (v naší nabídce pod názvem ECO teak). Jsou ale i výrobci, kteří používají mladé dřevo nebo dřevo nevyhovující, a po nejrůznějších úpravách je potom prodávají jako kvalitu „A“. (může být kvalita C i horší).

Opravdu špičkové teakové dřevo, které se dříve označovalo jako kvalita A, by pocházelo z dobře rostlého stromu starého 50 až 80 let. Takové dřevo je dnes prakticky pro zahradní nábytek cenově nedostupné. Ceny takového nábytku by byly zhruba dvojnásobné oproti běžně nabízeným cenám. Kvalitativně má takové dřevo pro zákazníka výhodu lepší kresby (pokud byl strom rovný a měl správné živiny pro svůj růst) a pro výrobce pak možnost výrábět nábytek s využitím větších kusů masivního dřeva. Vláda Indonésie vydává povolení na kácení takových stromů výjimečně a vyjdou skutečně velice draho.

Pokud byste trvali na zařazení dnešní kvality do staré stupnice, byla by nejlepší kvalita teakového dřeva využívaného pro výrobu nábytku dnes někde na rozmezí A a B na staré stupnici. (Naše ECO kvalita je spíše B kvalita.)

Pokud Vás tedy prodejce, který se Vám chystá dodat židli s cenou o polovinu nebo o třetinu nižší než je cena ostatních prodejců, ujišťuje o tom, že jeho kvalita je kvalita A, pak Vám jednoznačně neříká pravdu. Buď o tom sám ani neví, protože tomu nerozumí a neobtěžoval se zjistit si, co vlastně prodává, nebo se Vás jednoduše snaží za každou cenu nalákat ke koupi. Vy to poznáte – často bohužel až po zakoupení a za nekvalitní nábytek zaplatíte v důsledku vysokou cenu.

I laik je schopen rozpoznat dobrou kvalitu od špatné – nejdůležitější zásady pro výběr opravdu kvalitního teakového nábytku tedy jsou:

  • Teak má teplou zlatou, medovou barvu bez velkých odchylek v barvě dřeva
  • Teakové dřevo má rovnou kresbu a pravidelnou strukturu
  • Na dřevo nepatří chemické přípravky ani oleje, kupujte pouze přírodní dřevo
  • Žádná bílá místa ani suky, minimum barevných přechodů

Eco Teak®

Eco Teak® je registrovaná ochranná známka společnosti Ploss GmbH & Co.
Nábytkové řady se značkou Eco Teak® znamenají vynikající a nadprůměrné využití zdrojů teakového dřeva a to je reflektováno i zvýhodněnou cenou pro koncového zákazníka. Sortiment teakového nábytku Eco od společnosti Ploss & Co.
  • je šetrný k životnímu prostředí
  • využívá stále vysoce kvalitní dřevo
  • spotřebitel koupí této nábytkové řady pomáhá udržitelným způsobem chránit cenné přírodní zdroje
Eco-teakový nábytek nevyžaduje zvláštní péči a má stejné vlastnosti jako tradiční teakový nábytek.